IX Zoduski Muzykonckie
Związku Podhalan Oddział w Łącku pod hasłem
„Zostanie po mnie tu mój ród”
W dniu 10 listopada 2013 roku już po raz dziewiąty Związek Podhalan Oddział w Łącku zorganizował „Zoduski Muzykonckie„. Tym razem motywem przewodnim były tradycje rodzinnego muzykowania muzykanckich rodów z Łącka.
Jak co roku nasze spotkanie zostały rozpoczęte Mszą Świętą, którą celebrował Kapelan Związku Podhalan ks. Stanisław Kowalik wspólnie z ks. Dr Januszem Paciorkiem, ks. Krzysztofem Orłem oraz ks. Józefem Słowikiem. W wypełnionym po brzegi kościele nie zabrakło delegacji oraz pocztów sztandarowych Związku Podhalan ze Szczawnicy, Białego Dunajca, Obidzy, Krościenka, Żywca i OSP Łącko. W czasie Mszy Świętej nowo przyjęci członkowie złożyli ślubowanie i zostali przyjęci do Oddziału Związku Podhalan w Łącku.
Po wyjściu z kościoła wszyscy w uroczystym przemarszu udali się do nowej siedziby Związku, która mieści się w budynku Zakładu Gospodarki Komunalnej w Łącku. Siedzibę tą uzyskaliśmy od władz Gminy Łącko która przekazała na rzecz Oddziału dawną salkę gimnastyczną Zespołu Szkół Św. Kingi w Łącku. Dzięki zaangażowaniu członków Związku salę tę gruntownie wyremontowano i nadano jej regionalny wystrój. Pięknie odnowiony obiekt został po raz pierwszy oficjalnie udostępniony właśnie przy okazji uroczystości Zaduszkowych. Proboszcz Parafii Łącko Ks. Dr Janusz Paciorek dokonał aktu poświęcenia nowej siedziby a Prezes Związku Podhalan Oddział w Łącku Tomasz Ćwikowski zawiesił krzyż.
Wszyscy uczestnicy udali się do remizy OSP w Łącku gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Pierwszym, bardzo wzruszającym punktem programu, były wypominki za zmarłych muzykantów i twórców zasłużonych dla kultury Górali Łąckich. Potem, kolejno każdy Oddział wspominał „tych, co się minęli” – muzykantów i twórców ludowych ze swojego terenu, dla których zapaliliśmy symboliczne znicze ku pamięci.
Po zakończeniu oficjalnej części i powitaniu wszystkich przybyłych gości zaprezentowano program artystyczny ukazujący bogactwo kultury regionu opartej o muzycznie utalentowane rodziny, „Muzykanckie Rody” w które tak bogata jest Ziemia Łącka. Zgodnie z hasłem spotkania: „Zostanie po mnie tu mój ród” wystąpiły rodzinne, wielopokoleniowe kapele: Boguckich, Plechtów, Talarów i Wolańskich. Mogliśmy podziwiać w ich wykonaniu piękno i bogactwo naszej góralszczyzny – gwarę, muzykę, śpiew i taniec. Po zakończeniu prezentacji muzycznych Prezes Tomasz Ćwikowski podziękował Pani Małgorzacie Plechcie i Panu Stanisławowi Wolańskiemu za koncepcję programu artystycznego. Nawiązując do uroczystego poświęcenia nowej siedziby Związku, Prezes podziękował za spełnienie obietnic złożonych przed rokiem: Panu Januszowi Klag – Wójtowi Gminy – za udostępnienie sali dla siedziby Związku, Panu Janowi Golonce – Staroście Nowosądeckiemu – za ufundowanie stołów do wyposażenia sali a Państwu Pałkom za przekazanie krzeseł. Księdzu Proboszczowi – za poświęcenie naszej wyremontowanej i umeblowanej sali. Pan Prezes zaprezentował również pięknie wydany „Śpiewnik Górali Łąckich” i wręczył symboliczne podziękowanie dla sponsora tego wydawnictwa Jarosława Boguckiego, członka naszego Związku.
Miłym akcentem kończącym uroczystość było przekazanie nowemu Proboszczowi Łąckiej Parafii pięknej stuły, wyhaftowanej w regionalne wzory przez Panią Danutę Rams.
Po wspólnym posiłku do późnego wieczora uczestnicy brali udział w „posiadach góralskich”.
Szczególne podziękowania za przygotowanie i realizację oprawy artystycznej IX Zadusek Muzykonckich składamy Anecie Wolańskiej i Joannie Wolańskiej a także Małgorzacie Cebuli i Marcinowi Wnękowi prowadzącym koncert rodzinny.
Tekst: Elżbieta Dziedzina
Grzegorz Czepelak
Zdjęcia: Krzysztof Adamczyk, Dawid Lis.
https://plus.google.com/photos/106142397643723248763/albums/5945066538804890529