Tegoroczne „Zoduski muzykonckie” Oddziału Związku Podhalan w Łącku odbyły się pod hasłem „Góralska tradycja trwa przez pokolenia”. Podtrzymując tradycję, 18 listopada 2012 r. spotkaliśmy się już po raz ósmy. Jak zwykle cała uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w łąckim kościele, którą celebrował ks. dr Stanisław Kowalik – kapelan Związku, wraz z innymi księżmi. W koncelebrze brali udział: ks. Józef Słowik, ks. Krzysztof Orzeł oraz ks. Tomasz Franczak. Później do uroczystości dołączył również nasz znakomity gośćks. Władysław Zązel – kapelan Zarządu Głównego Związku Podhalan, a także proboszcz naszej parafii ks. Prałat Józef Trzópek i kapelan oddziału Związku Podhalan w Kamienicy- ks. Jan Betlej.
W uroczystości brały również udział poczty sztandarowe z Oddziałów Związku w Obidzy, Oświęcimiu, Żywcu i Łącku a także poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z Łącka, Czerńca i Kiczni.
Po Mszy Św., wszyscy związkowcy i zaproszeni goście udali się barwnym korowodem wraz z góralską muzyką do remizy OSP w Łącku. Tam rozpoczęto dalsze świętowanie.
Na początek Prezes Oddziału pan Tomasz Ćwikowski przywitał zaproszonych gości: prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan – Jana Hamerskiego, Starostę Nowosądeckiego – Jana Golonkę, Wójta Gminy Łącko-Janusza Klaga, wiceprzewodniczącego Rady Powiatu- Jana Dziedzinę, dyrektora GOK – Barbarę Moryto, dyrektora Wydziału Edukacji, Kultury
i Sportu Starostwa Powiatowego – Zbigniewa Czepelaka, dyrektora Zespołu Szkół im. św. Kingi – Adama Bigosa.
Następnie wypomniano zmarłych muzykantów, twórców ludowych oraz członków Związku, tradycyjnie modląc się za ich dusze i zapalając symboliczne znicze.
Po uroczystym obiedzie nastąpiła część artystyczna, która miała na celu pokazanie tego, że góralska tradycja w naszym regionie trwa przez pokolenia.
Na początek w kołysce pojawił się malutki Bartuś syn Karoliny Czepelak-Parzonka, który usilnie próbował zagrać na malutkich skrzypeczkach. Następnie wystąpił zespół „Małe Łącko” z tańcami i przyśpiewkami, oraz najmłodszą kapelą -nie bez przyczyny śpiewając: wesło w Łącku w nawyk i juz sie nie zmienio ze grajo, śpiywajo całe pokolenio”. Zaprezentowała się również kapela prowadzona przez Pana Antoniego Plechtę w ramach „Szkółki Muzykowania Ludowego” grając tradycyjne łąckie melodie. Później wystąpiła nieco starsza kapela dziecięca z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Łącku a po niej zaprezentowała się kapela młodzieży ze szkół średnich. Po koncercie kapel dziecięcych i młodzieżowych zatańczył zespół „Górale Łąccy” przy akompaniamencie kapeli „Kuźnicka”, która wystąpiła również solo.
Zagrała również dobrze znana nie tylko w Łącku kapela „Ciupaga”. Na koniec wystąpili starości z tańcem i muzyką spinając końcowym występem ten piękny korowód muzyki wszystkich pokoleń. Podsumowaniem prezentacji artystycznych łąckiego folkloru był wspólny występ wszystkich kapel i zespołów.
Trzeba zaznaczyć, że wszyscy goście byli zachwyceni programem artystycznym. Nagrodzono gromkimi brawami wszystkich uczestników i autorów tego występu. Został on przygotowany przy wielkim zaangażowaniu pani Małgorzaty Plechta i prezesa Związku pana Tomasza Ćwikowskiego, a także wszystkich występujących, którzy nie szczędzili czasu na próby przed występem.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znów spotkamy się wszyscy, aby wspominać tych, którzy wszczepili w nas te piękne ludowe tradycje.
Autor tekstu: Jadwiga Dybiec
Zdjęcia: Krzysztof Adamczyk, Dawid Lis
Sprawozdania z w/w uroczystości zostały zamieszczone w Gazecie Krakowskiej a w RDN Małopolska nadano reportaż i wywiady z uczestnikami, obszernie relacjonując to ważne dla środowiska Gminy Łącko wydarzenie.